NPPN112GFNP-M81RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NPPN112GFNP-M81RC
Description:
CONN HDR 22POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NPPN112
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C