Micron Technology Inc.
Product No:
MT41K128M16JT-125 IT:K TR
Manufacturer:
Package:
96-FBGA (8x14)
Batch:
-
Description:
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 96FBGA
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
5.662
10
5.17085
25
5.07224
50
5.03538
100
4.518295
250
4.50129
500
4.218741
1000
4.04072
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | SDRAM - DDR3L |
| Access Time | 13.75 ns |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-TFBGA |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 800 MHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.283V ~ 1.45V |
| Base Product Number | MT41K128M16 |
| Memory Organization | 128M x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C (TC) |
| Supplier Device Package | 96-FBGA (8x14) |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |