WIMA
Product No:
MKP4J041506F00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.8285
10
3.0856
50
2.65335
100
2.40654
500
1.789477
1000
1.666062
2500
1.60435
5000
1.573504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 280V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |