WIMA
Product No:
MKP4J024702F00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.6745
10
0.4997
50
0.39995
100
0.342855
500
0.271396
1000
0.228542
2500
0.214263
5000
0.199975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 280V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |