onsemi
Product No:
MJD42CG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 100V 6A DPAK
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.893
10
0.78945
100
0.60515
500
0.478401
1000
0.382726
2000
0.346845
5000
0.322924
10000
0.310964
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 1.75 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | MJD42 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 3MHz |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 600mA, 6A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 3A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |