onsemi
Product No:
MJD112-1G
Manufacturer:
Package:
I-PAK
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 100V 2A IPAK
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.9975
10
0.8873
100
0.692075
500
0.57171
1000
0.451345
2000
0.421258
5000
0.400197
10000
0.385149
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 1.75 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | MJD112 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 25MHz |
| Supplier Device Package | I-PAK |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 40mA, 4A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 2A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |