onsemi
Product No:
MJ15001G
Manufacturer:
Package:
TO-204 (TO-3)
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 140V 15A TO204
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
7.049
10
6.37165
25
6.07506
100
5.275065
300
5.037974
500
4.59344
1000
4.000744
2400
3.852564
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Power - Max | 200 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | MJ15001 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 2MHz |
| Supplier Device Package | TO-204 (TO-3) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 400mA, 4A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 4A, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 140 V |