onsemi
Product No:
MJ14002G
Manufacturer:
Package:
TO-204 (TO-3)
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 80V 60A TO204
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
16.4445
10
15.1145
25
14.48788
100
12.76496
300
12.138435
500
11.355312
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Power - Max | 300 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AE |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | MJ14002 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-204 (TO-3) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 12A, 60A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 50A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80 V |