Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6177BASA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
6.0325
10
5.44635
25
5.1927
100
4.50889
250
4.306236
500
3.926274
1000
3.762
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Tolerance | ±0.1% |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Series |
| Voltage - Input | 5.3V ~ 40V |
| Current - Output | 30 mA |
| Current - Supply | 650µA |
| Base Product Number | MAX6177 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 5µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 9.3µVrms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Temperature Coefficient | 10ppm/°C |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |