Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL202115472E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
4.5125
10
4.0641
50
3.52241
100
3.07078
500
2.528843
1000
2.34822
2500
2.303056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 021 ASM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.872 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 87mOhm |