Texas Instruments
Product No:
LM431BIM/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC VREF SHUNT ADJ 1% 8SOIC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.3205
10
1.17705
25
1.11758
100
0.91808
250
0.858192
500
0.758385
1000
0.598728
2500
0.558809
5000
0.53087
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Tolerance | ±1% |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Shunt |
| Voltage - Input | - |
| Current - Output | 100 mA |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | 1 mA |
| Base Product Number | LM431 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Output (Max) | 37 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C Typical |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.495V |