Texas Instruments
Product No:
LM285BYM-2.5/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.888
10
2.5897
25
2.44872
100
2.122205
250
2.013354
500
1.806577
1000
1.52362
2500
1.447439
5000
1.393023
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Tolerance | ±1.5% |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Shunt |
| Voltage - Input | - |
| Current - Output | 20 mA |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | 20 µA |
| Base Product Number | LM285 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 120µVrms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |