Nichicon
Product No:
LAR2E681MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
6.422
10
5.776
50
5.00612
100
4.3643
500
3.594154
1000
3.337426
2500
3.273244
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.55 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |