Home / Single FETs, MOSFETs / ISZ113N10NM5LFATMA1
ISZ113N10NM5LFATMA1
Infineon Technologies
Product No:
ISZ113N10NM5LFATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSDSON-8 FL
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTIMOSTM5LINEARFET100V
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 36µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.3mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8 FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 63A (Tc)