ISZ106N12LM6ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
ISZ106N12LM6ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSDSON-8 FL
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTIMOS 6 POWER-TRANSISTOR,120V
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 6
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 35µA
Base Product Number ISZ106
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.6mOhm @ 28A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 94W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8 FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 3.3V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 62A (Tc)