ISS55EP06LMXTSA1
Infineon Technologies
Product No:
ISS55EP06LMXTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-SOT23-3-5
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 60V 180MA SOT23-3
Quantity:
In Stock : 127257
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 11µA
Base Product Number ISS55EP06
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5Ohm @ 180mA, 10V
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
Supplier Device Package PG-SOT23-3-5
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.59 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 18 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180mA (Ta)