ISP16DP10LMXTSA1
Infineon Technologies
Product No:
ISP16DP10LMXTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-SOT223-4
Batch:
Datasheet:
Description:
SMALL SIGNAL MOSFETS PG-SOT223-4
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1.037mA
Base Product Number ISP16D
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 2.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 5W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2100 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.1A (Ta), 3.9A (Tc)