IRFS38N20DPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRFS38N20DPBF
Package:
D2PAK
Description:
MOSFET N-CH 200V 43A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 26A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)