IRFH5250DTR2PBF
Infineon Technologies
Product No:
IRFH5250DTR2PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
8-PQFN (5x6)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 25V 40A 8VQFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Cut Tape (CT)
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.35V @ 150µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6115 pF @ 13 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta), 100A (Tc)