IRF2903ZSTRRP
Infineon Technologies
Product No:
IRF2903ZSTRRP
Package:
D2PAK
Description:
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 150µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 75A, 10V
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6320 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)