IRF150P221AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IRF150P221AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 150V 186A TO247-3
Quantity:
In Stock : 161
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 264µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 341W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 186A (Tc)