Home / Single FETs, MOSFETs / IQE065N10NM5CGATMA1
IQE065N10NM5CGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IQE065N10NM5CGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TTFN-9-1
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH >=100V PG-TTFN-9
Quantity:
In Stock : 9940
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 48µA
Base Product Number IQE065N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TTFN-9-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 85A (Tc)