Home / Single FETs, MOSFETs / IQDH29NE2LM5CGATMA1
IQDH29NE2LM5CGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IQDH29NE2LM5CGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TTFN-9-U02
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTIMOS 6 POWER-TRANSISTOR
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1.448mA
Base Product Number IQDH29
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.29mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 278W (Tc)
Supplier Device Package PG-TTFN-9-U02
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 254 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17000 pF @ 12 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Ta), 789A (Tc)