IPW65R420CFDFKSA2
Infineon Technologies
Product No:
IPW65R420CFDFKSA2
Package:
PG-TO247-3-41
Description:
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO247-3
Quantity:
In Stock : 240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Base Product Number IPW65R420
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 3.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 83.3W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3-41
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.7A (Tc)