IPW65R190CFDFKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW65R190CFDFKSA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO247-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-247-3
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 730µA
Base Product Number IPW65R190
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.5A (Tc)