IPW65R080CFDFKSA2
Infineon Technologies
Product No:
IPW65R080CFDFKSA2
Package:
PG-TO247-3
Description:
MOSFET N-CH 650V 43.3A TO247-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.8mA
Base Product Number IPW65R080
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 17.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 391W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 167 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5030 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43.3A (Tc)