IPW65R041CFDFKSA2
Infineon Technologies
Product No:
IPW65R041CFDFKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 650V 68.5A TO247-3
Quantity:
In Stock : 220
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 3.3mA
Base Product Number IPW65R041
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 33.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8400 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 68.5A (Tc)