Home / Single FETs, MOSFETs / IPW60R090CFD7XKSA1
IPW60R090CFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW60R090CFD7XKSA1
Package:
PG-TO247-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 25A TO247-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 570µA
Base Product Number IPW60R090
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 11.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2103 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)