IPU075N03L G
Infineon Technologies
Product No:
IPU075N03L G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3-21
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 50A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Base Product Number IPU075N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3-21
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)