Home / Single FETs, MOSFETs / IPTG054N15NM5ATMA1
IPTG054N15NM5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPTG054N15NM5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HSOG-8
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH >=100V
Quantity:
In Stock : 1800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSMD, Gull Wing
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 191µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOG-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 73 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5700 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.5A (Ta), 143A (Tc)