IPP90N04S402AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP90N04S402AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 40V 90A TO220-3-1
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 95µA
Base Product Number IPP90N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9430 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)