Home / Single FETs, MOSFETs / IPP80N06S2-07AKSA4
IPP80N06S2-07AKSA4
Infineon Technologies
Product No:
IPP80N06S2-07AKSA4
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
In Stock : 7051
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 173
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series OptiMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 180µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.6mOhm @ 68A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)