IPP65R600E6
Infineon Technologies
Product No:
IPP65R600E6
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
600V COOLMOS POWER TRANSISTOR
Quantity:
In Stock : 17500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 462
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 210µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)