IPP60R750E6
Infineon Technologies
Product No:
IPP60R750E6
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
In Stock : 1021
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 547
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS E6™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 170µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 2A, 10V
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.2 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 373 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.7A (Tc)