IPP45N06S409AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP45N06S409AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 34µA
Base Product Number IPP45N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.4mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3785 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)