Home / Single FETs, MOSFETs / IPP22N03S4L15AKSA1
IPP22N03S4L15AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP22N03S4L15AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 30V 22A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 10µA
Base Product Number IPP22N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.9mOhm @ 22A, 10V
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 980 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)