IPP147N03L G
Infineon Technologies
Product No:
IPP147N03L G
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 30V 20A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Base Product Number IPP147N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.7mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)