IPP139N08N3G
Infineon Technologies
Product No:
IPP139N08N3G
Package:
PG-TO220-3
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
In Stock : 15617
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.9mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1730 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)