Home / Single FETs, MOSFETs / IPP120N10S405AKSA1
IPP120N10S405AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP120N10S405AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Quantity:
In Stock : 13990
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Last Time Buy
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 120µA
Base Product Number IPP120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6540 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)