IPP100P03P3L-04
Infineon Technologies
Product No:
IPP100P03P3L-04
Description:
MOSFET P-CH 30V 100A TO220-3
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) +5V, -16V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 475µA
Base Product Number IPP100P
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9300 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)