Home / Single FETs, MOSFETs / IPP100N10S305AKSA1
IPP100N10S305AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP100N10S305AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3
Quantity:
In Stock : 65
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 240µA
Base Product Number IPP100
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 176 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11570 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)