IPP100N06S3L-04
Infineon Technologies
Product No:
IPP100N06S3L-04
Description:
MOSFET N-CH 55V 100A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 150µA
Base Product Number IPP100N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 362 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17270 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)