IPP096N03LGHKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP096N03LGHKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
In Stock : 13100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 831
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)