Home / Single FETs, MOSFETs / IPP082N10NF2SAKMA1
IPP082N10NF2SAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP082N10NF2SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH >=100V
Quantity:
In Stock : 103
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 46µA
Base Product Number IPP082N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 77A (Tc)