IPP075N15N3GXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP075N15N3GXKSA1
Package:
PG-TO220-3
Batch:
20+
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 150V 100A TO220-3
Quantity:
In Stock : 2
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Base Product Number IPP075
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5470 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)