IPP041N12N3GXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP041N12N3GXKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 120V 120A TO220-3
Quantity:
In Stock : 990
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Base Product Number IPP041
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 211 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13800 pF @ 60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)