IPP020N06NAKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP020N06NAKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 29A/120A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 143µA
Base Product Number IPP020
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 106 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7800 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Ta), 120A (Tc)