Home / Single FETs, MOSFETs / IPP014N06NF2SAKMA2
IPP014N06NF2SAKMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPP014N06NF2SAKMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Quantity:
In Stock : 323
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 246µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-U05
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 305 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13800 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Ta), 198A (Tc)