IPN60R2K1CEATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPN60R2K1CEATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-SOT223-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 3.7A SOT223
Quantity:
In Stock : 2660
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 60µA
Base Product Number IPN60R2
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1Ohm @ 800mA, 10V
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.7 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 140 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.7A (Tc)