Home / Single FETs, MOSFETs / IPLU300N04S4R7XTMA2
IPLU300N04S4R7XTMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPLU300N04S4R7XTMA2
Package:
PG-HSOF-8-1
Description:
MOSFET N-CH 40V 300A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 230µA
Base Product Number IPLU300N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.76mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 429W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 287 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22945 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tc)